Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών της Γ΄ τάξης με σχολείο της Ιταλίας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022, η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας με τους μαθητές του ιταλικού σχολείου με το οποίο συνεργαζόμαστε κατά το τρέχον σχολικό έτος στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning με τίτλο: "Βee Friends, Bee Happy".

Οι μαθητές παρουσίασαν την πόλη μας στους συνεργάτες τους, μίλησαν για τα ενδιαφέροντά τους, έπαιξαν μαζί συνεργατικά παιχνίδια, τραγούδησαν κάλαντα των Χριστουγέννων και αντάλλαξαν ευχές! Ο ενθουσιασμός όλων ήταν μεγάλος και μαθητές και εκπαιδευτικοί περιμένουν με χαρά την επόμενη συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί το νέο έτος!

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning "Bee Friends, Bee Happy" oι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα συμμετέχουν σε μία σειρά συνεργατικών δημιουργικών δραστηριοτήτων και μαζί με τους συνεργάτες τους από σχολεία της Ιταλίας, της Τσεχίας και της Τουρκίας θα μελετήσουν τη ζωή και τη συνεισφορά των μελισσών, αυτών των τόσο σημαντικών εντόμων στη ζωή του πλανήτη, θα προβληματιστούν, θα ερευνήσουν, θα συνεργαστούν και ως μικροί επιστήμονες θα ετοιμάσουν το δικό τους σχέδιο δράσης, θα προτείνουν λύσεις, και θα αναλάβουν ενεργό δράση για τη διάσωση και την προστασία τους. Συντονίστριες του προγράμματος είναι οι δασκάλες των τμημάτων της Γ΄ τάξης, κα. Δώρα Γκανάβα και κα. Κατερίνα Τζομπανάκη και η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου κα. Εύη Μπελόγια.

webIt01

webIt01b