Ευρωπαϊκό eTwinning έργο: «With our hands» από τους μαθητές της Στ1 ΄τάξης

Οι μαθητές και μαθήτριες της Στ1' τάξης κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2022-23 υλοποιούν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: «With our hands» στο οποίο συμμετέχουν έντεκα σχολεία από τρεις χώρες (Ελλάδα, Ιταλία, Τουρκία) και δεκαεπτά εκπαιδευτικοί, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό για τo σχολείο μας την κα. Γιώτσα Θεολογία.

Αρχικά οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του έργου των συνεργαζόμενων σχολείων συστήθηκαν μεταξύ τους. Έφτιαξαν δε ο καθένας τους το δικό του avatar.

etw1 01

Aκολούθησε διαλογική συζήτηση μεταξύ όλων των συμμετεχόντων για την πορεία του έργου.

etw1 02

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες της Στ΄1 τάξης, ενημερώθηκαν για τους κινδύνους του διαδικτύου και την ασφαλή πλοήγησή τους σ΄ αυτό. Κατασκεύασαν τη δική τους αφίσα, καταγράφοντας τα δικά τους μηνύματα.

etw1 03

etw1 04

etw1 05

Αποφάσισαν ομόφωνα για το λογότυπο του έργου. Και ήρθε η σειρά της δημιουργίας πολλών έργων που παρουσιάζονται στις παρακάτω φωτογραφίες.

etw1 06

etw1 07

etw1 08

Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές του προγράμματος όλων των χωρών επιλέξανε με ψηφοφορία το επίσημο λογότυπο του έργο. Το ίδιο έπραξαν και οι μαθητές του σχολείου μας.

etw1 09

etw1 10

Κατασκευάσαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες και τις ανταλλάξαμε με άλλο σχολείο που συμμετέχει στο έργο. Ακολουθούν φωτογραφίες με τις εργασίες των μαθητών:

etw1 11

etw1 12

etw1 13

etw1 13b

Επίσης οι μαθητές μας με πολύ ενθουσιασμό δημιούργησαν μία συνεργατική παρουσίαση με τα κυριότερα έθιμα της κάθε χώρας για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά!

Η συμμετοχή των μαθητών μας!!!

etw1 14

etw1 15

etw1 16

etw1 17

etw1 18

Με πολλή χαρά παραλάβαμε ευχετήριες κάρτες και δώρα από συμμετέχων σχολείο που συνεργαζόμαστε. Η χαρά των μαθητών μας ήταν απερίγραπτη!!!!

etw1 19

Με τον ερχομό του νέου έτους 2023 και το άνοιγμα των σχολείων μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές όλων των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν διαδικτυακά, να γνωριστούν και να παρουσιάσουν μέρος των δράσεων του τρέχοντος μήνα.

etw1 20