Οι μικροί σκηνοθέτες δημιουργούν τις δικές τους ταινίες Stop Motion Animation

Η φετινή σχολική χρονιά για το 16ο Δ.Σ. Λάρισας και το Δ.Σ. Άνω Σύρου τελείωσε με τον πιο δημιουργικό τρόπο! Συνδυάζοντας το eTwinning με τα Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στον Θεματικό Άξονα «Δημιουργώ & Καινοτομώ» και αξιοποιώντας το Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων «Stop Motion Animation: Όταν οι εικόνες κινούνται» οι μαθητές της Δ΄ τάξης των δύο σχολείων δημιούργησαν συνεργατικά τις δικές τους ταινίες stop motion animation! Oι μαθητές του ενός σχολείου έγραψαν το σενάριο και οι συνεργάτες τους ανέλαβαν τη σκηνοθεσία και την παραγωγή της ταινίας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης γνώρισαν όλα τα στάδια δημιουργίας ταινιών stop motion animation και εξοικειώθηκαν με τη συγγραφή του σεναρίου, τη δημιουργία storyboards, τη σκηνοθεσία, την παραγωγή και το μοντάζ των δικών τους ταινιών. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν ενεργή, ο ενθουσιασμός τους μεγάλος και εκπαιδευτικοί και μαθητές ευχαριστηθήκαν πολύ την όλη διαδικασία!

Η ταινία "Supercloud & Raingirl" για την κλιματική αλλαγή:

H ταινία «H Aλίκη που θέλει όλο να χορεύει» αφιερωμένη στο δικαίωμα των παιδιών για ελευθερία έκφρασης:

H ταινία «Ο Superbike σώζει την πόλη από τα καυσαέρια» για την οδική ασφάλεια και το περιβάλλον:

Ελπίζουμε να απολαύσετε τις ταινίες, καλό καλοκαίρι σε όλους!