11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές δραστηριότητες των μαθητών-τριών του σχολείου μας κατά την 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι δραστηριότητες έγιναν στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Sport Club ΒΟΥΤΥΡΙΤΣΑΣ, την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2024.

Με το σύνθημα «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή» διοργανώσαμε αγώνα σκυταλοδρομίας συμμετέχοντας στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΣΥΝ», συνθέτοντας το μήνυμα "Stronger Together", υπογραμμίζοντας τη σημασία της ενότητας και της ομαδικής προσπάθειας. Με συνοδεία μουσικής για ρυθμό και ενέργεια υλοποιήσαμε μια ποικιλία δρομικών ασκήσεων με όργανα και μπάλες στις μικρότερες τάξεις και ομαδικά αθλήματα για τα μεγαλύτερα παιδιά με στόχο τη συνεργασία και την ενθάρρυνση της συμμετοχής όλων. Δημιουργήσαμε εικαστικό πανό στέλνοντας τα μηνύματά μας σε όλους!

Παράλληλα, εστιάσαμε στη δύναμη της ομάδας και στα οφέλη για την υγεία και την ευεξία. Ότι ο αθλητισμός δεν είναι μόνο ατομική υπόθεση, αλλά και ομαδική. Όταν αθλούμαστε μαζί, ενισχύουμε τους δεσμούς μας, μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε και να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την άριστη συμπεριφορά τους και στην κ. Φάρρου Δήμητρα γυμνάστρια του σχολείου μας για την άψογη διοργάνωση όλης της δράσης.