Σύγκρουση και Συνύπαρξη: Επιμορφωτικό πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς

Στις 24 και 25 Σεπτεμβρίου 2024, το σχολείο μας είχε την τιμή να φιλοξενήσει ένα διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Σύγκρουση και Συνύπαρξη: Εκπαίδευση στη Συγχώρηση» που διοργανώθηκε από Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας σε συνεργασία με το University of Wisconsin-Madison και το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η κεντρική ομιλήτρια, Δρ. Πέλη Γαλίτη, Εκπαιδευτική Σύμβουλος και ερευνήτρια του Πανεπιστημίου του Wisconsin-Madison των ΗΠΑ, παρουσίασε τις βέλτιστες πρακτικές για την αντιμετώπιση των συγκρούσεων και την καλλιέργεια ενός κλίματος αλληλεγγύης και συνεργασίας στο σχολικό περιβάλλον. Επιπλέον, η κα Χατζημίχου Κων/να, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων αναφέρθηκε στις «Εμπειρίες από την εφαρμογή του Προγράμματος στις Σχολικές Μονάδες της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας» και εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη υλοποιήσει το πρόγραμμα «Εκπαίδευση στη Συγχώρηση» μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους και τις προκλήσεις που αντιμετώπισαν.

Η κυρία Γιώτσα Θεολογία, εκπαιδευτικός του 16ου Δημ. Σχολείου Λάρισας, ανέπτυξε το πρόγραμμα που εκπόνησε στο σχολείο μας με τίτλο «Συγχωρώ και Προχωρώ».

Η διευθύντρια του σχολείου, κα Παναγιώτα Δραγατογιάννη, εξέφρασε την ικανοποίησή της για την επιτυχημένη διοργάνωση και τόνισε τη σημασία της εκπαίδευσης στη συγχώρηση για την ευημερία και την ανάπτυξη των μαθητών ως υπεύθυνων πολιτών.

Το 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας ευχαριστεί θερμά όλους τους συμμετέχοντες, τους χορηγούς και τους συνδιοργανωτές για την πολύτιμη συμβολή τους στην επιτυχία του σεμιναρίου.

Στόχος μας: Να δημιουργήσουμε σχολεία όπου τα παιδιά θα μαθαίνουν να διαχειρίζονται τις διαφορές τους με ειρηνικό τρόπο και να καλλιεργούν σχέσεις βασισμένες στον αμοιβαίο σεβασμό.

semsyg1

semsyg2