26 Σεπτεμβρίου 2024:«Eυρωπαϊκή ημέρα γλωσσών»

Κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζουμε την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών! Γενικός στόχος της είναι η ενθάρρυνση και η διατήρηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας της Ευρώπης. Επιδιώκει επίσης να διευρύνει το φάσμα των γλωσσών που μαθαίνουν οι άνθρωποι στη ζωή τους, με σκοπό να αναπτυχθούν οι γλωσσικές τους δεξιότητες και να ενισχυθεί η διαπολιτισμική κατανόηση.

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια ευκαιρία για τον εορτασμό όλων των γλωσσών της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων των μειονοτικών γλωσσών και των γλωσσών των μεταναστών. Η Ημέρα αυτή είναι μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και γιορτάζεται κάθε χρόνο από το Ευρωπαϊκό Έτος Γλωσσών το 2001.

Φέτος η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στην ειρήνη!

Οι μαθητές της Ε' και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στο μάθημα των γαλλικών δημιούργησαν αφίσα με το σύμβολο της ειρήνης, το περιστέρι με ένα κλαδί ελιάς, γράψανε τη λέξη ειρήνη στα Γαλλικά αλλά και σε διάφορες γλώσσες μέσα σε καρδούλες που σχεδίασαν δείχνοντας έτσι την αγάπη τους για την ειρήνη στον κόσμο!

Η Διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε τους μαθητές /τριες για τη συμμετοχή τους στη δραστηριότητα καθώς και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Παπαποστόλου Αγαθή.

EurLang24 02

EurLang24 01