Γιορτάζοντας την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2024 στο σχολείο μας!

Την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας από την Γ' έως την Στ' τάξη συνεργάστηκαν στο μάθημα των Αγγλικών για να δημιουργήσουν μοναδικά εικαστικά έργα με θέμα «Languages for Peace» (Γλώσσες για την Ειρήνη).

Χρησιμοποιώντας αποφθέγματα όπως «Η ειρήνη ξεκινά με ένα χαμόγελο» (Μητέρα Τερέζα), «Δεν υπάρχει δρόμος προς την ειρήνη, η ειρήνη είναι ο δρόμος» (Μαχάτμα Γκάντι) και «Αν δεν έχουμε ειρήνη, είναι γιατί έχουμε ξεχάσει ότι ανήκουμε ο ένας στον άλλον», οι μικροί μας καλλιτέχνες αποτύπωσαν τη σημασία της ενότητας και της κατανόησης μέσα από τη δύναμη των γλωσσών.

Κάθε αφίσα περιείχε τη λέξη «ειρήνη» μεταφρασμένη σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες, προβάλλοντας τη δέσμευσή μας να γεφυρώσουμε πολιτισμικά χάσματα. Ήταν μια όμορφη μέρα γεμάτη δημιουργικότητα, συνεργασία και σεβασμό στη διαφορετικότητα!