Οι αστυνομικοί της γειτονιάς στο σχολείο μας

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους αρχιφύλακες κ. Γκιούρκη Κωνσταντίνο και κ. Μιχαλίτση Γεώργιο σχετικά με θέματα καθημερινής ασφάλειας, τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και τον ρόλο των αστυνομικών.

Συγκεκριμένα, ενημερώθηκαν για το πώς να κυκλοφορούν με ασφάλεια στους δρόμους, προσέχοντας τα σήματα οδικής κυκλοφορίας και τι ακριβώς πρέπει να κάνουν, αν βρεθούν τόσο οι ίδιοι όσο και άλλοι σε δύσκολη κατάσταση.

Οι αστυνομικοί έδωσαν γενικές συμβουλές στους μαθητές για την ασφάλειά τους, όπως για παράδειγμα τι πρέπει να κάνει ένα παιδί αν το πλησιάσει κάποιος άγνωστος, ποιος είναι ο αριθμός τηλεφώνου της αστυνομίας, που πρέπει να καλέσουν σε περίπτωση ανάγκης και πόσο σπουδαίο είναι να απευθύνονται στον αστυνομικό όταν νιώσουν κίνδυνο. Ακολούθησε διαλογική συζήτηση, κατά την διάρκεια της οποίας μαθητές και μαθήτριες έκαναν ερωτήσεις και έλυσαν απορίες που είχαν.

Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα εξέφρασε τις ευχαριστίες της στους αστυνομικούς, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν άμεσα για να ενημερώσουν τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

police1

police2