Σχεδιάζοντας τις τάξεις του μέλλοντος: Εκπαιδευτικοί του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας σε επιμορφωτικό σεμινάριο στο Ελσίνκι της Φινλανδίας

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη δραστηριότητα κινητικότητας εκπαιδευτικών του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας στο πλαίσιο του Erasmus+ KA122 προγράμματος με τίτλο: "Empowering Quality Education through Inclusiveness, Innovation, Technology and Internationalisation". Το πρόγραμμα εγκρίθηκε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και υλοποιείται κατά το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο.

Οι εκπαιδευτικοί κ. Δώρα Γκανάβα και κ. Μαρία Φουρκιώτη συμμετείχαν στο 7ήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο "Future Classroom" στο Ελσίνκι της Φιλανδίας από τις 3 έως τις 9 Μαρτίου 2024. Στο σεμινάριο έλαβαν μέρος εκπαιδευτικοί από Ελλάδα, Γερμανία, Βέλγιο, Ισπανία, Λιθουανία, Νορβηγία, Βουλγαρία και Reunion.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι συμμετέχοντες:

• Γνώρισαν τη φιλανδική κουλτούρα και το φιλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα.
• Παρακολούθησαν ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις από προσκεκλημένους ομιλητές για τη χρήση εργαλείων διδασκαλίας γλωσσών και τεχνητής νοημοσύνης για τη διδασκαλία των μαθηματικών.
• Επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν σε τέσσερα (4) σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Varia Vocational College, Havukosken Koulu, Vattuniemen Koulu και Helsingin Kielilukio), στο κέντρο ρομποτικής της Βάαντα, καθώς και στην κεντρική βιβλιοθήκη του Ελσίνκι «Oodi Library».
• Παρουσίασαν τα σχολεία τους, αντάλλαξαν πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών τους, συμμετείχαν σε workshops, οραματίστηκαν και σχεδίασαν τις τάξεις του μέλλοντος.

Στόχος των εκπαιδευτικών είναι η διάχυση της γνώσης, των δεξιοτήτων και των καινοτόμων πρακτικών στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου.

Η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Παναγιώτα Δραγατογιάννη, και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουν τις συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς για την επιτυχή παρουσία τους στο σεμινάριο, την αφοσίωση, τον επαγγελματισμό και το πνεύμα συνεργασίας που επέδειξαν.

Η αξιοποίηση των εμπειριών και των γνώσεων που απέκτησαν θα συμβάλλει σημαντικά στην αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης που προσφέρει το σχολείο, στον εκσυγχρονισμό των διδακτικών μεθόδων και στην ανάπτυξη καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.