Γνωριμία με το άθλημα της τροχοσανίδας (skateboard)

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία και να έρθουν σε επαφή με την τροχοσανίδα (skateboard) καθώς το σχολείο μας επισκέφθηκε η Ελληνική Ομοσπονδία Τροχοσανίδας αποτελούμενη από τον τεχνικό σύμβουλο, κ. Ηλία Καλέτσιο, τον προπονητή, κ. Κωνσταντίνο Μουράτη.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στην οποία συμμετείχαν και αθλητές του σκέιτμπορντ, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τον κόσμο της τροχοσανίδας, να παρακολουθήσουν δείγματα επιδεξιότητας και να επικοινωνήσουν με τους αθλητές αντλώντας γνώσεις και έμπνευση για τον αθλητισμό και την ανάπτυξη των προσωπικών τους δεξιοτήτων.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο ενημέρωσης και προβολής του Ολυμπιακού Αθλήματος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το άθλημα της Τροχοσανίδας, ενώ παρακολούθησαν βίντεο και άκουσαν για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Η διευθύντρια του σχολείου, κ. Δραγατογιάννη εξέφρασε τις θερμές ευχαριστίες της για την επίσκεψη και την πολύτιμη εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές.

skate1

skate2