Γερμανικό έθιμο με φαναράκια

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 στο κέντρο της Λάρισας, αρκετά παιδιά και ενήλικες, μαζί και το σχολείο μας με την εκπαιδευτικό Γερμανικών της Ε τάξης κυρία Ρομπέα Αγγελική, πήραν μέρος στο αυστριακό και γερμανικό έθιμο «Laternenzugam Martinstag» κατασκευάζοντας φαναράκια στη διάρκεια του μαθήματος τους.

Πρόκειται για ένα έθιμο αφιερωμένο στη μνήμη του Αγίου Μαρτίνου, το οποίο διδάσκει στους μαθητές και τις μαθήτριες την προσφορά προς τον συνάνθρωπο και το διοργάνωσε η Τοπική Επιτροπή Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Λάρισας, μαζεύοντας πράγματα για το 23ο Νηπιαγωγείο Λάρισας το οποίο πλήγηκε από τις πλημμύρες.

Στην Κεντρική Ευρώπη η γιορτή αυτή αποτελεί μία ξεχωριστή ημέρα, κατά τη διάρκεια της οποίας διασχίζουν τις συνοικίες των πόλεων σε μία πομπή με χρωματιστά φαναράκια και τραγουδούν παραδοσιακά τραγούδια αφιερωμένα στον Άγιο Μαρτίνο.

g1

g2