Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Κούκλας

Την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες της Α' και Γ' τάξης του σχολείου μας με τις εκπαιδευτικούς κυρίες Νταφούλη, Λουλούδη, Φουρκιώτη και τη Διευθύντρια κυρία Δραγατογιάννη, επισκέφτηκαν το Μουσείο Κούκλας του Δημοτικού Κουκλοθίασου «Τιριτόμπα» στο Μύλο του Παππά.

Η ξενάγηση στο Μουσείο Κούκλας έγινε από την υπεύθυνη του Μουσείου και του Δημοτικού Κουκλοθίασου κυρία Φωτεινή Καλούδη που με μεγάλη χαρά μας αντάμωσε με τους αγαπημένους κουκλοήρωες των παραστάσεων του Δημοτικού Κουκλοθιάσου.

Η ξενάγηση είχε και εκπαιδευτικό χαρακτήρα καθώς συνδυάστηκε με πρόγραμμα που κάνουν οι μαθητές στα πλαίσια του Εργαστήριου Δεξιοτήτων με θέμα "Το σώμα μου". Μέσα από την εξερεύνηση των υλικών κατασκευής θεατρικής κούκλας ανακαλύψαμε τα αντίστοιχα μέλη του σώματός μας και γίναμε κι εμείς για ένα πρωινό .. μαριονέτες του Τιριτόμπα!!!

koukl

koukl1