Συμμετοχή σε πρόγραμμα Erasmus

choice

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα ερευνητικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ Key Action 220: Cooperation partnerships in school education με τίτλο CHOICE "CitizensHip cOmpetences to tackle clImate ChangEs"

Σκοπός το έργου είναι να υποστηρίξει την ανάπτυξη των ικανοτήτων του πολίτη σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να συμβάλουν στην καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής μέσω της υιοθέτησης βιώσιμων συμπεριφορών. Η πιλοτική εφαρμογή θα γίνει μέσα από ένα σύνολο καινοτόμων εργαστηριακών δραστηριοτήτων εκπαίδευσης του πολίτη που θα αναπτυχθεί για τους μαθητές και τις οικογένειές τους.

Στο έργο συμμετέχουν οχτώ εταίροι, μεταξύ των οποίων δύο πανεπιστήμια, ένας εκπαιδευτικός ερευνητικός οργανισμός και πέντε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από Ιταλία, Ελλάδα, Πολωνία, Ρουμανία και Τουρκία. Η διάρκεια του έργου είναι δύο χρόνια. Ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 2021 και θα ολοκληρωθεί τον Νοέμβριο του 2023.

Λόγω της πανδημίας COVID-19 η πρώτη διακρατική συνάντηση των εταίρων έγινε διαδικτυακά τον Ιανουάριο του 2021. Έκτοτε, ανά τακτά διαστήματα, γίνονται διαδικτυακές συναντήσεις προκειμένου να οριστούν οι δεξιότητες που θα πρέπει να αναπτυχθούν, με βάση τις οποίες θα δημιουργηθούν οι εργαστηριακές δραστηριότητες στις οποίες θα εργαστούν οι μαθητές των σχολείων.

Η επόμενη διακρατική συνάντηση των εταίρων θα πραγματοποιηθεί στη Λάρισα τον Ιούνιο του 2022.

Choice2

1η διακρατική συνάντηση 14/01/2022