Εκπαιδευτική επίσκεψη στο γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας

Οι μαθητές των γαλλικών της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο της πόλης μας και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό εργαστήρι με θέμα: Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Aγώνες Παρίσι 2024. To σύνθημα των αγώνων αποτελούν οι τέσσερις παρακάτω λέξεις: Plus Haut- πιο ψηλά, Plus loin-πιο μακριά, Plus Fort-πιο δυνατά Ensemble-όλοι μαζί.

Οι μαθητές μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες και κουίζ γνώρισαν την ιστορία των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αγώνων αλλά και την ευαισθησία των Γάλλων πολιτών απέναντι στους αγώνες και ιδιαίτερα του βαρόνου Pierre de Coubertin Πιέρ ντε Κομπερτέν χάρις στον οποίο έχουμε τους Ολυμπιακούς αγώνες σήμερα. Ήταν ένα πολύ όμορφο ταξίδι γνώση και στην ιστορία! Όλοι φύγαμε χαρούμενοι και ενθουσιασμένοι!

Υπεύθυνη εκπ/κός
Παπαποστόλου Αγαθή Γαλλικών