4η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια της 4ης ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ με τίτλο "Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024" οι μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ1 και του ΣΤ2 παρακολούθησαν διαδικτυακά μαζί με τη Διευθύντρια του σχολείου κυρία Δραγατογιάννη Παναγιώτα την ενότητα: Παρίσι 2024: Καινοτομίες, μνημεία, πολιτισμός & νέα αθλήματα.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τις καινοτόμες διαδικασίες και δράσεις που θα δούμε για πρώτη φορά στους επερχόμενους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024». Γνώρισαν τους αθλητικούς χώρους που έχει διαμορφώσει η Οργανωτική Επιτροπή των Αγώνων «Παρίσι 2024» πέριξ των Μουσείων ή άλλων κτιρίων που αποτυπώνουν την γαλλική αρχιτεκτονική και κουλτούρα και ήρθαν σε επαφή με αυτά και εμπέδωσαν ότι οι αρχές του Ολυμπισμού και οι πολιτιστικοί θησαυροί είναι πεδία που αλληλοσυμπληρώνονται. Τέλος, ενημερώθηκαν για τα νέα αθλήματα που εισάγονται σε αυτούς τους Αγώνες.