Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας

Το 16o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και με περισσότερα από 520 σχολεία όλων των βαθμίδων σε όλη την Ελλάδα συμμετείχε στη δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με τίτλο «Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» στην Πλατεία Εργατικής Πρωτομαγιάς Λάρισας, όπου οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης και του Ε2 μαζί με τους δασκάλους τους κ. Νταφούλη Κων/να και κ. Γιώτσα Θεολογία και τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα ένωσαν τις φωνές τους με μαθητές/τριες του 18ου, 32ου και του Ειδικού Σχολείου Λάρισας.

Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο αλλά και σε άλλα θεσμικά πλαίσια όπως η οικογένεια, η εργασία, ο αθλητισμός, κλπ.

Τα παιδιά με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών θεατρικής αγωγής κ. Μπάκα Παναγιώτη και εικαστικών κ. Ροδοβίτη Ιωάννη φορούσαν μάσκες που απεικόνιζαν συναισθήματα της βίας και του εκφοβισμού και αναπαράστησαν μορφές βίας. Στις 11.00 ακριβώς, πανελλαδικά, όπως προέβλεπε η δράση, έσπασαν μπαλόνια και ένωσαν τις φωνές τους, συμβολίζοντας με αυτόν τον τρόπο το «σπάσιμο» της σιωπής και την ταυτόχρονη ένωση όλων των φωνών.

Τη δράση τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αικατερίνη Καραγιώργου και ο Αντιδήμαρχος Λάρισας κ. Κώστας Αργυρόπουλος.

Να ευχαριστήσουμε την κυρία Ελένη Δημητρίου, σχολική σύμβουλο των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής Λάρισας που συμμετείχε με μεγάλη χαρά στη δράση αυτή.

spasesiopi2

spasesiopi3