10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
«Η Κίνηση δίνει Ζωή»

Τη 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 με το σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» γιόρτασε το σχολείο μας την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023 στον χώρο των αθλητικών εγκαταστάσεων του LARISSA SPORT CENTER στην Τερψιθέα Λάρισας. Την διοργάνωση της αθλητικής ημέρας είχαν αναλάβει οι γυμνάστριες του σχολείου μας κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα και κ. Λουλούδη Γεωργία. Υλοποιήθηκε δε με τη βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου και με στόχο να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας απόλαυσαν τις αθλητικές δραστηριότητες, παιγνιώδεις δρομικές ασκήσεις, όπως σκυταλοδρομίες, παιχνίδια με μπάλες, αερόστατο, στεφάνια και εμπόδια για τις μικρές τάξεις και ομαδικά παιχνίδια για τις μεγάλες, με ιδιαίτερο ζήλο και ενθουσιασμό.

Η Διευθύντρια του σχολείου συγχάρηκε τη γυμνάστρια κ. Λουλούδη Γεωργία και όλους τους εκπαιδευτικούς αλλά ιδιαιτέρως τους μαθητές και τις μαθήτριες γιατί έκαναν πράξη με τη στάση και τη συμπεριφορά τους «το ευ αγωνίζεσθαι».

AthDay1

AthDay2