Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 ΣΤΟ 16ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ

Με λαμπρότητα γιορτάστηκε η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 στο σχολείο μας.

Η αυλαία της γιορτής άνοιξε με την παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και στους παραστάτες από τη διευθύντρια και με την ευχή να την τιμούν, να τη σέβονται, όπως έπραξαν στο ένδοξο παρελθόν, οι ήρωες πρόγονοί μας.

Αμέσως μετά εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας από τη διευθύντρια του σχολείου μας, κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα με έμφαση στο ιερό μας σύμβολο και στα υπέρτατα αγαθά στην ελευθερία και στην παγκόσμια ειρήνη. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης, που είχαν αναλάβει τη γιορτή με απαγγελίες, δρώμενα και αφηγήσεις κατάφεραν να συγκινήσουν το παρευρισκόμενο κοινό εισπράττοντας θερμά χειροκροτήματα και αποδίδοντας φόρο τιμής και σεβασμό στους αθάνατους ήρωες προγόνους μας. Επίσης μέσα από σχετικά ηχητικά αποσπάσματα και προβολή οπτικοακουστικού υλικού, ταξιδέψαμε σε εκείνη τη χρονική περίοδο του ιστορικού αγώνα των Ελλήνων κατά του φασισμού.

Παράλληλα, η χορωδία των μαθητών και μαθητριών της Στ΄ τάξης με τη συμμετοχή της και υπό την εποπτεία της μουσικού του σχολείου μας, κας Μεταξιώτη Σοφίας έδωσε το δικό της χρώμα στη γιορτή. Η διευθύντρια του σχολείου συγχάρηκε τόσο τους μαθητές, τις μαθήτριες όσο και τους εκπαιδευτικούς κ. Νταφούλη Κωνσταντίνα, δασκάλα της Γ΄ τάξης, κ. Μεταξιώτη Σοφία, μουσικό, τον κ. Μπάκα Παναγιώτη, θεατρολόγο και τον κ. Ροδοβίτη Ιωάννη εικαστικό για την πολύτιμη συμβολή τους για την πραγματοποίηση του αφιερώματος της ιστορικής επετείου του ΟΧΙ.

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ 1940

Oct28F1