Διαδικτυακή συνάντηση της Δ΄ τάξης του σχολείου μας με τους μαθητές του Δ.Σ. Άνω Σύρου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2022 η διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών της Δ΄ τάξης του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning «Η Αλίκη στη Χώρα των Δεξιοτήτων» με τους συνεργάτες τους, εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες του Δ.Σ. Άνω Σύρου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης των δύο σχολείων παρουσίασαν τον εαυτό τους, γνώρισαν τους συνεργάτες τους και μοιράστηκαν μαζί τους τα ενδιαφέροντά τους, καθώς και πληροφορίες για σημαντικά αξιοθέατα των τόπων διαμονής τους. Μαζί τους ήταν οι εκπαιδευτικοί του 16ου Δ.Σ. Λάρισας κα Δώρα Γκανάβα, κα Ελευθερία Γαλάτου, κα Παρασκευή Μπελόγια και κ. Γρηγόρης Στεργίου, αλλά και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του Δ.Σ. Άνω Σύρου, κ. Νεκτάριος Φαρασόπουλος και κα Σοφία Περισοράτη.

Η συνάντηση έκλεισε με ένα σύντομο εργαστήριο για τη δημιουργία ταινιών με την τεχνική 'stop motion animation' που είναι και η τελευταία αλλά και πιο δημιουργική δραστηριότητα του προγράμματος-πρόκληση για τα δύο σχολεία!

Οι μαθητές του κάθε σχολείου ετοίμασαν ένα τραγούδι-έκπληξη για τους συνεργάτες τους το οποίο τραγούδησαν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης. Με χαρά σας παρουσιάζουμε το βίντεο με το τραγούδι των μαθητών/τριών της Δ΄ τάξης, καθώς και τις ζωγραφιές που δημιούργησαν οι ίδιοι εμπνευσμένοι από το τραγούδι αυτό. Ενθουσιασμένοι από την εκδήλωση και τη γνωριμία με τους συνεργάτες τους, οι μαθητές του σχολείου μας περιμένουν με χαρά και ανυπομονησία την επόμενη συνάντηση!

eikona1

eikona2