«Φροντίζω τον εαυτό μου και τους άλλους» από τους μαθητές της Στ΄ τάξης

Ένα καινοτόμο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Φροντίζω τον εαυτό μου και τους άλλους» υλοποιούν φέτος καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους 2022-2023 οι μαθητές της Στ΄ τάξης (Στ΄1 και Στ΄2) στο πλαίσιο του μαθήματος ''Εργαστήρια Δεξιοτήτων''. Μια πρωτοβουλία αρχικά των μαθητών/τριών της Στ' τάξης οι οποίοι κατανοώντας τη σημασία της ασφάλειας στον σχολικό χώρο και αντιλαμβανόμενοι ότι η πρόληψη των ατυχημάτων αποτελεί ένα θέμα μείζονος σημασίας, πρότειναν στην κα. Γεωργία Λουλούδη, γυμνάστρια του σχολείου μας, να πραγματοποιήσουν το πρόγραμμα που αφορά την πρόληψη και αντιμετώπιση των ατυχημάτων.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με μια σειρά επιμορφώσεων πάνω στο θέμα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές παρακολούθησαν έως τώρα μαθήματα Α' Βοηθειών και εξασκήθηκαν με βιωματικό τρόπο στην παροχή Α' Βοηθειών σε περιπτώσεις ατυχημάτων.

Ακολουθεί ενημέρωση των μαθητών από την Πυροσβεστική για την αντιμετώπιση μαζικών καταστροφών.

Παράλληλα με τις επιμορφώσεις, διαμορφώθηκε ένα πρόγραμμα εφημεριών και οι μαθητές/τριες με την καθοδήγηση της κ. Γεωργίας Λουλούδη προσέφεραν τις Α' Βοήθειες στους μαθητές που είχαν ατυχήματα στο σχολικό χώρο. Ταυτόχρονα, έγινε καταγραφή των συμβάντων και διαφόρων παραμέτρων που αφορούν το τραύμα.

Μετά τη συλλογή των δεδομένων, καταχωρήθηκαν τα στοιχεία σε ειδικό πρόγραμμα, επεξεργάστηκαν και εξήχθησαν τα αποτελέσματα της έρευνας. Πραγματοποιήθηκε, λοιπόν, μια έρευνα μικρής κλίμακας χρονικής διάρκειας τριών μηνών και δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να «μυηθούν» σε αυτή.

Τα αποτελέσματα της έρευνας μετά την επεξεργασία των δεδομένων θα δημοσιευθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου σε μελλοντικό χρόνο.

Το πρόγραμμα συντονίζει η κα. Γεωργία Λουλούδη, ΠΕ (11) γυμνάστρια του Σχολείου μας. Συμμετέχουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων κα. Θεολογία Γιώτσα, ΠΕ (70) κα. Κωνσταντίνα Νταφούλη, και η κα. Ελένη Γκρίζου, δασκάλα παράλληλης στήριξης.

IMG-83c922d63968b9737236d23517876fe1-V

IMG-c89f7feea01593cf8701dd2c9eb7856c-V