Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο:
Φέρνοντας τον Έναστρο Ουρανό στο Σχολείο μας

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο "Planetarium on the Go", αυτό το μοναδικό στο είδος του πλανητάριο, επισκέφτηκε το σχολείο μας και έκανε την εμφάνισή του στο σχολικό μας συγκρότημα, φέρνοντας τον έναστρο ουρανό σε εμάς!

Με μια ειδική φορητή κατασκευή σταθερού θόλου πρόσφερε μια μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία. Αυτή η εκδήλωση αστρονομίας περιελάμβανε προβολές μέσα στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο και παρατήρηση με τηλεσκόπιο της φωτόσφαιρας του Ήλιου με ειδικά φίλτρα και των ηλιακών κηλίδων.

Οι μαθητές/ριες έζησαν μια εντυπωσιακή διδακτική εμπειρία χωρίς να χρειαστεί να βγουν από το σχολείο. Τα τηλεσκόπια και το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο εγκαταστάθηκαν από το πρωί στο χώρο του σχολείου μας, έδειξαν τις συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος, συνέβαλαν στην κατανόηση του κόσμου γύρω μας, άνοιξαν τους ορίζοντες των μαθητών και μαθητριών μας, εμπνέοντας και εκπαιδεύοντας για όσα μας περιβάλλουν και για την ίδια τη Γη και τη θέση μας στο σύμπαν.

Τα παιδιά ζήσανε μία μοναδική εμπειρία στον χώρο του σχολείου μας και μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να εμβαθύνουν στην αστρονομία και να εξερευνήσουν τα μυστήρια του σύμπαντος.