Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης ενημερώνονται από τη Δ.Ε.Υ.Α.Λ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄(Δ΄1,Δ΄2) τάξης, ενημερώθηκαν για το έργο της ύδρευσης και αποχέτευσης της πόλης μας από κλιμάκιο της Δ.Ε.Υ.Α.Λ.(Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης και Αποχέτευσης Λάρισας) που επισκέφτηκε το σχολείο μας, την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024.

Σκοπός ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές /τριές μας τις πηγές του νερού και τους τρόπους που χρησιμοποιούνται για να γίνει πόσιμο και ασφαλές για χρήση. Επίσης έμαθαν για τα τρία δίκτυα που υπάρχουν στη Λάρισα, ύδρευσης, αποχέτευσης και όμβριων υδάτων, καθώς επίσης τη λειτουργία και χρησιμότητα του Βιολογικού Καθαρισμού.

Στη συζήτηση που ακολούθησε με τον κ. Χριστοδούλου Δημήτριο, χημικό μηχανικό, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στη σπουδαιότητα του πολύτιμου αυτού αγαθού, στην εξοικονόμησή του και στη βαρύτητα της ατομικής ευθύνης στο θέμα της μελλοντικής έλλειψης νερού. Συμπερασματικά καταλήξαμε πως δεν σπαταλάμε το νερό αλλά ανησυχούμε για τον πλανήτη μας και αντιμετωπίζουμε το ζήτημα με τη δέουσα σοβαρότητα.

Γινόμαστε υπεύθυνοι καταναλωτές.

Δεν ξεχνάμε ότι:

«Το νερό είναι πηγή ζωής» «Το νερό είναι λευκός χρυσός»
«Μη σπαταλάς το νερό σήμερα, για να μην το στερηθείς αύριο»

deyalD1

deyalD2