3D Printed Board Game": Το Έργο eTwinning που Έφερε την 3D Εκτύπωση στην Τάξη»
Συμμετοχή του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Οι μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ΄1 τμήματος του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας συμμετείχαν την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 με εισήγηση στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ», στη Θεσσαλονίκη από τις 2 έως τις 5 Απριλίου 2024. Πάνω από 2.000 μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα συμμετείχαν στο συνέδριο, με την υποστήριξη 250 εκπαιδευτικών από 100 και πλέον σχολικές μονάδες.

Το συνέδριο διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης κλάδου ΠΕ86 Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ) και το Ελληνικό Μουσείο Τεχνολογίας (πρώην σωματείο Φίλοι ΝΟΗΣΙΣ).
Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και τελούσε υπό την αιγίδα του του Υπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας – Θράκης) και του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Οι θεματικοί άξονες του συνεδρίου είναι: Εφαρμογές για υπολογιστές, έξυπνες συσκευές και Διαδίκτυο-Εκπαιδευτική Ρομποτική για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Η ομάδα του 16ου Δ.Σ. Λάρισας παρουσίασε επιτυχώς την εργασία με τίτλο «"3D Printed Board Game": Το Έργο eTwinning που Έφερε την 3D Εκτύπωση στην Τάξη». Η εργασία εστιάζει σε ένα πρωτοποριακό project eTwinning, στο οποίο μαθητές από την Ελλάδα και την Πολωνία συνεργάστηκαν για τη δημιουργία ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού με τη χρήση 3D εκτυπωτών.

Η Διευθύντρια του Σχολείου, κ. Γιώτα Δραγατογιάννη και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουν τους εκπαιδευτικούς που συντόνισαν το πρόγραμμα, κ. Γρηγόρη Στεργίου, εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου και κ. Εύη Μπελόγια, εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου, τον εκπαιδευτικό του ΣΤ1 κ. Οικονόμου Αλέξιο καθώς και τους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες για την αφοσίωση και την άριστη παρουσίασή τους.

Η συμμετοχή στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής αποτελεί μια σημαντική επιτυχία για το 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, αναδεικνύοντας το καινοτόμο εκπαιδευτικό έργο που υλοποιείται στο σχολείο.

* Ευχαριστούμε το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΚΔΑΠ "Ο Μαγικός Κόσμος" (Καρδίτσης 42, Λάρισα) για την ευγενική χορηγία για τα μπλουζάκια με το λογότυπο του project μας!