Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
«Ένα παραμύθι για την Άλκη»

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β΄,(Β΄1,Β΄2), Δ΄ (Δ΄1,Δ΄2) και Ε΄(Ε΄1,Ε΄2) τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν την ομαδική εικαστική έκθεση με τίτλο "Ένα παραμύθι για την Άλκη" που φιλοξενείται στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024.

Η έκθεση είναι αφιερωμένη στην πολυαγαπημένη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Άλκη Ζέη με αφορμή την συμπλήρωση 100 ετών από τη γέννησή της.

Μέσα από τις εικαστικές δημιουργίες 50 καλλιτεχνών που εμπνεύστηκαν από τα έργα της Άλκης, όπως ''Το καπλάνι της βιτρίνας'', «Τον Μεγάλο περίπατο του Πέτρου», «Τον Ψεύτη παππού», «Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο», κ.ά. από φωτογραφικό υλικό και πρωτότυπα αντικείμενα, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας γνώρισαν την προσωπικότητά της, ταξίδεψαν και περιπλανήθηκαν στην Αθήνα του πολέμου του 1940 και του εμφυλίου, στη Σάμο, στην Ευρώπη παρέα με τους αγαπημένους της ήρωες. Υπεύθυνη της καλλιτεχνικής ξενάγησης η κ. Μπισμπιγιάννη Μαρία.

Επιστρέφοντας ενθουσιασμένοι στο σχολείο αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους ζωγραφίζοντας. Τους μαθητές/τριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων, κ.Σκύφτα Σταυρούλα, κ. Γαλάτου Ελευθερία, κ. Γκανάβα Θεοδώρα, κ. Τζομπανάκη Κατερίνα, κ. Μπουργάνη Γεωργία,κ. Ζαχαρούδη Πελαγία.

DiaxBook1

DiaxBook2