Συμμετοχή του σχολείου μας στο 6ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στο 6ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, σε συνεργασία με την Ι. Μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Δήμο Λαρισαίων, με τίτλο: «Μουσικές περιπλανήσεις στη παράδοση του τόπου μας», στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας.

Το 16ο Δημοτικό σχολείο Λάρισας με μια υπέροχη εμφάνιση, ταξίδεψε στην ιστορία της πατρίδας μας με τα παραδοσιακά τραγούδια "Η Λαφίνα" και "Μια βοσκοπούλα αγάπησα", δύο ξεχωριστά τραγούδια που αγγίζουν δύο διαφορετικές, αλλά άμεσα συνδεδεμένες, πτυχές της αγάπης: την αγάπη για την πατρίδα και την αγάπη για τον άνθρωπο.

Η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα παρέλαβε το βραβείο από τον Διευθυντή του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας δίνοντας πολλά συγχαρητήρια πάνω από όλα στους μαθητές και μαθήτριες μας για τις ατέλειωτες ώρες δουλειάς για αυτό το όμορφο αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια στη μουσικό μας κ. Σοφία Μεταξιώτου για όλη την προετοιμασία για αυτήν την υπέροχη παρουσία, στη γυμνάστρια μας που συνόδευσε με το τουμπερλέκι ντυμένη με παραδοσιακή στολή κ. Γεωργία Λουλούδη, τους δασκάλους των τμημάτων κ. Δώρα Γκανάβα, κ. Αλέξη Οικονόμου, κ. Νίκο Αναγνωστόπουλο και όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου γιατί για να βγουν όμορφα πράγματα υπάρχει συλλογική δουλειά και υποστήριξη!

festival1

festival2