Επιτυχής συμμετοχή του Σχολείου μας στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών Δημοτικών Σχολείων Θεσσαλίας

Το Σχολείο μας σημείωσε μια υπέροχη παρουσία στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών Δημοτικών Σχολείων Θεσσαλίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λύκειο Αγριάς το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024.

Μεταξύ 20 σχολείων από τη Θεσσαλία, η ομάδα μας κατέλαβε την 14η θέση, κερδίζοντας τον σεβασμό και την αναγνώριση των συναγωνιζομένων. Αν και η θέση δεν αποτυπώνει πλήρως την αξία της κάθε ομάδας, αξίζει να σημειωθεί ότι παρουσιάσαμε εξαιρετική επίδοση, με μία νίκη να μας χωρίζει από την τριάδα της κατάταξης.

Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η ομάδα μας αποτελείται από μαθητές Γ και Δ δημοτικού, με εξαιρετικό πνεύμα αγωνιστικότητας και αφοσίωσης. Αν και αντιμετωπίσαμε αντίπαλους που ήταν ακόμη και μεγαλύτεροι σε ηλικία, δεν επιτρέψαμε να μας επηρεάσει αυτό, αφοσιωθήκαμε στο παιχνίδι, συμμετείχαμε με περηφάνια και αποδείξαμε τη σημασία του αθλητικού πνεύματος.

Την επόμενη μέρα της διοργάνωσης, η διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα έκανε την απονομή των διπλωμάτων συμμετοχής στους Γιοβανούλη Άγγελο, Τζέλη Νικολέτα, Τσιλίγκο Γιάννη, Τσιλίγκο Χρήστο και Φρύδα Αρσένιο επιβραβεύοντας την προσπάθειά τους και την επίτευξη τους στο πρωτάθλημα.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και την επιτυχία τους και στον ακούραστο εικαστικό μας Γιάννη Ροδοβίτης που με χειροποίητες καλλιτεχνικές σκακιέρες προετοίμασε τα παιδιά ακόμη και στα διαλείμματα τους.

Ευχαριστούμε τους γονείς που αγκάλιασαν αυτή τη δράση και συμμετείχαν.

skaki1

skaki2