Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου στο Αρχαίο Θέατρο Λάρισας

Μια υπέροχη δράση έγινε με επιτυχία την Πέμπτη 29 Μαρτίου 2024 στο Αρχαίο Θέατρο Λάρισας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου από το Ε1 του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας σε συνεργασία με το 14ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας και με έμπνευση από το φετινό μήνυμα της παγκόσμιας ημέρας: «Η τέχνη είναι ειρήνη».

Οι μαθητές και μαθήτριες και των δύο σχολείων είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν την ιστορία και τα βασικά μέρη του αρχαίου θεάτρου καθώς και να συμμετάσχουν σε ένα μοναδικό συνεργατικό δρώμενο με αντιπολεμικά συνθήματα, αντικατοπτρίζοντας το μήνυμα της ειρήνης που φέρνει η τέχνη και το θέατρο.

Θέλουμε θερμά να ευχαριστήσουμε τους θεατρολόγους και των δύο σχολείων κ. Βάλια Σισκοπούλου (14ο) και κ. Παναγιώτη Μπάκα (16ο) που συνέβαλαν στην επιτυχή διοργάνωση της δράσης αυτής, καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς, την κ. Γεωργία Μπουργάνη του Ε1 και τις δύο διευθύντριες των σχολείων κ. Μπακόλα Χριστίνα και κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα για την υποστήριξή τους. Επίσης, θέλουμε να εκφράσουμε τις ειλικρινείς μας ευχαριστίες στην υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων κυρία Κωνσταντίνα Χατζημίχου-Καλούση που παρευρέθηκε και συνέβαλε στην επιτυχία της δράσης.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες για τα υπέροχα συνθήματα που φώναξαν μέσα στο αρχαίο θέατρο και τους υπεύθυνους για την παραχώρηση του θεάτρου!

theatro1

theatro2