Προγράμματα Πρωτοβάθμιας Υγείας για τους μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας

Την Τετάρτη 27/3 /2024, Παρασκευή 29/3/2024 και Δευτέρα 1/4/2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο του Υπουργείου Υγείας και του Κ.Υ. Λάρισας, προκειμένου να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές μας, στα παρακάτω θέματα:

«Πρόληψη ατυχημάτων» για τους μαθητές/τριες των Β΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεων
Εισηγήτριες η κ. Πατσιώλη Αφροδίτη επισκέπτρια υγείας και η κ. Πάτα Μαρία νοσηλεύτρια.

«Διατροφή» για τους μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης. Εισηγήτρια η κ. Καρρά Αλεξάνδρα, επισκέπτρια υγείας

«Ανασαίνω ελεύθερα-Ζω ελεύθερα» για τους μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης. Εισηγήτρια η κ. Πατσιώλη Αφροδίτη.

«Αλκοόλ και Νέοι» για τους μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης. Εισηγήτρια η κ. Λάλου Ζωή, κοινωνική λειτουργός του ΤΟΜΥ Αγίου Γεωργίου Λάρισας.

Οι μαθητές /τριές μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις των παραπάνω θεμάτων. Ενημερώθηκαν αναλυτικά, για τη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής, την αναγκαιότητα σωστής ενημέρωσης και πρόληψης σε θέματα υγείας και τους εξηγήθηκαν απορίες και ερωτήματα που προέκυψαν. Τονίστηκε ιδιαίτερα πως η συστηματική πρόληψη μπορεί να μειώσει τον αριθμό και τη σοβαρότητα των παιδικών ατυχημάτων. Συμπερασματικά κατέληξαν τόσο για τον χώρο του σχολείου όσο και έξω από αυτό πως οφείλουμε να εφαρμόζουμε το ρητό: «Καλύτερα να προλαβαίνεις παρά να θεραπεύεις.»