Δημιουργικό ταξίδι στη Λάρισα του ''Κάποτε...''
από τους μαθητές της Β´ τάξης

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης (Β΄1 και Β΄2), επισκέφτηκαν το εργαστήρι της Δημιουργικής Πόρτας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γνωρίζω την πόλη μου» με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τους, κ. Σκύφτα Σταυρούλα και κ. Γαλάτου Ελευθερία αντίστοιχα.

Ταξίδεψαν στο παρελθόν.... της πόλης μας με τη βοήθεια μιας χρονοκάψουλας! Συνάντησαν στην Κεντρική πλατεία τους ανθρώπους του τότε..., θαυμάζοντας τις άμαξες. Έπαιξαν νοερά, κρυφτό στα σοκάκια της παλιάς Λάρισας!

Μέσα από ένα διαδραστικό ταξίδι με την βοήθεια οπτικοακουστικού υλικού, τα παιδιά ξέχασαν για λίγο το τώρα καθώς τους συνεπήρε η μαγεία των περασμένων χρόνων.

Ένα συναρπαστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που ολοκληρώθηκε με την κατασκευή ενός ατομικού επιτραπέζιου παιχνιδιού χρησιμοποιώντας πινέλα και χρώματα. Στόχος του, να συναντηθούν το εγγόνι και ο παππούς ξετυλίγοντας τις ιστορίες του σήμερα και του χθες.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

CrDoor0