Η Δ΄ Τάξη του Σχολείου μας
στο Αρτοποιείο-Ζαχαροπλαστείο- Μαγειρείο "Bread Factory"

Μια ξεχωριστή εμπειρία έζησαν την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄1 και Δ΄2 τμημάτων του σχολείου μας, με την επίσκεψη που πραγματοποίησαν στο Αρτοποιείο - Ζαχαροπλαστείο - Μαγειρείο ''Bread Factory" συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους κ. Γκανάβα Θεοδώρα και κ. Τζομπανάκη Κατερίνα αντίστοιχα.

Το ταξίδι στον χώρο της ζαχαροπλαστικής ξεκίνησε με ένα θερμό καλωσόρισμα από την υπεύθυνη του καταστήματος, κ. Ρούτση Στέλλα. Ποδιές μιας χρήσης, σκουφάκια και γάντια μοιράστηκαν στους μαθητές μας και οι μικροί ζαχαροπλάστες ανέλαβαν δράση φτιάχνοντας και στολίζοντας τρουφάκια και άλλα γλυκά κεράσματα. Ο ενθουσιασμός της δημιουργίας διάχυτος σε όλους τους πάγκους εργασίας και οι λιχουδιές έτοιμες για σερβίρισμα.

Η δράση συνεχίστηκε στον χώρο παρασκευής των αρτοσκευασμάτων και οι μαθητές και οι μαθήτριές μας σε ρόλο αρτοποιού έπλασαν τα δικά τους κουλούρια και κριτσίνια με πολύ μεγάλη ικανοποίηση και χαρά. Ο κόπος τους επιβραβεύτηκε με ένα γευστικότατο και πλούσιο πρωινό και μια σακούλα γεμάτη νοστιμιές προσφορά του καταστήματος. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ευχαρίστησαν όλους τους υπεύθυνους για τη τόσο ζεστή και γενναιόδωρη φιλοξενία.

BF1

BF2