9η Φεβρουαρίου-Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής γλώσσας

«Ανήκω σε μια χώρα μικρή. Ένα πέτρινο ακρωτήρι στη Μεσόγειο, που δεν έχει άλλο αγαθό παρά τον αγώνα του λαού του, τη θάλασσα, και το φως του ήλιου. Είναι μικρός ο τόπος μας, αλλά η παράδοσή του είναι τεράστια και το πράγμα που τη χαρακτηρίζει είναι ότι μας παραδόθηκε χωρίς διακοπή. Η ελληνική γλώσσα δεν έπαψε ποτέ της να μιλιέται. Δέχτηκε τις αλλοιώσεις που δέχεται καθετί ζωντανό, αλλά δεν παρουσιάζει κανένα χάσμα».

Από την ομιλία του Γιώργου Σεφέρη στη Σουηδική Ακαδημία, τιμώμενος με Νόμπελ το 1963

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. ΑΣ17889/11-04-2017 Κ.Υ.Α. (Β΄ 1384) των Υπουργών Εσωτερικών, Εξωτερικών και Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Μέσω της θέσπισης του ετήσιου παγκόσμιου εορτασμού επιδιώκεται η ανάδειξη του θεμελιώδους ρόλου που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εδραίωση τόσο του ευρωπαϊκού όσο και του παγκόσμιου πολιτισμού.

Η ελληνική γλώσσα κατά την αρχαιότητα ευτύχησε να καταστεί φορέας μορφοποίησης και μεταβίβασης σημαντικών επιστημονικών θεωριών, φιλοσοφικών θεωρήσεων και λογοτεχνικών κειμένων. Στην ελληνική γράφτηκαν λίγο αργότερα τα πιο σημαντικά κείμενα του Χριστιανισμού για να διαδοθούν σε ολόκληρο τον κόσμο. Στο διάβα των αιώνων υπήρξε καθοριστική η συμβολή της ως μέσου αποθησαύρισης και διάδοσης του ελληνικού πολιτισμού και επιβιώνει ως τις μέρες μας, στη νεότερη εκδοχή της, ως μια από τις μακροβιότερες ζωντανές γλώσσες παγκοσμίως.

Η γνώση και η κατανόηση της σημασίας της ελληνικής γλώσσας συνιστά βασική παιδευτική επιδίωξη. Ιδιαίτερα η νέα γενιά μπορεί να ωφεληθεί πολλαπλά, αν εξοικειωθεί με την ιστορία και τη χρήση της και αφομοιώσει δημιουργικά τον πλούτο της, γεγονός που συμβάλει στην κατανόηση της βαθύτερης ουσίας του ελληνικού πολιτισμού και της πολυδιάστατης συμβολής της ελληνικής γλώσσας στη δημιουργία του παγκόσμιου πολιτισμού.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι παρακάτω δράσεις:
διαλογική συζήτηση με τους μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων για την σπουδαιότητα της ελληνικής γλώσσας στο παγκόσμιο γίγνεσθαι.
παρακολούθησαν σχετικές παρουσιάσεις του Υπουργείου Εξωτερικών.
• οι μαθητές/ τριες της Ε΄ τάξης δημιούργησαν αφίσα με λέξεις γλωσσών όλου του κόσμου που έχουν ελληνικές ρίζες.
• οι μαθητές της Στ΄ τάξης αποτύπωσαν τις γνώσεις και τις σκέψεις τους για την ελληνική γλώσσα σε κείμενα και ζωγραφιές.
• οι μαθητές των Α΄,Β΄,Γ΄ και Δ΄ τάξεων συμμετείχαν στη δημιουργία λογοπαίγνιων και ακροστιχίδων, και στη λύση κρυπτόλεξων ή σταυρόλεξων διαπιστώνοντας το πολύτιμο εύρος της γλώσσας μας.

grlang1

grlang2