"Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους"
Πλατεία Εργατικής Πρωτομαγιάς: «Από τον Μάη του 1886 στο σήμερα»

Στο πλαίσιο της συμμετοχής των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών του σχολείου μας στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους» με θέμα : «Πλατεία Εργατικής Πρωτομαγιάς: Από τον Μάη του 1886 στο σήμερα», πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών του σχολείου μας την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024, στην πλατεία Εργατικής Πρωτομαγιάς προκειμένου να υλοποιηθούν μια σειρά δραστηριοτήτων ανά τμήμα ή και ανά τάξη.

Αρχικά είχε προηγηθεί ενημέρωση και συζήτηση όσον αφορά την ονοματολογία της πλατείας με τους μαθητές /τριες της Στ΄ τάξης και με υπεύθυνη τη Διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα και τους εκπαιδευτικούς κ. Οικονόμου Αλέξη και κ. Αναγνωστόπουλο Νικόλαο στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων προσελκύοντας το έντονο ενδιαφέρον των μαθητών/τριών.

Στη συνέχεια οι ενημερωμένοι πλέον μαθητές/τριες αναλαμβάνουν ρόλο πρεσβευτή – πολλαπλασιαστή στους μικρότερους συμμαθητές/τριές τους και συγκεκριμένα στους μαθητές της Δ΄ τάξης. Κι εκείνοι με τη σειρά τους θα φωτίσουν με τις γνώσεις τους άλλους συμμαθητές/τριές τους.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄1 τάξης με μεγάλη ευαισθησία στο περιβάλλον και την προστασία του πράσινου που υπάρχει γύρω μας και πιο συγκεκριμένα στο πράσινο της πλατείας μας υιοθετούν ένα δεντράκι και αναλαμβάνουν την περιποίησή του. (Υπεύθυνη εκπ/κός κ. Μπουργάνη Γεωργία).

Οι μαθητές /τριες της Ε΄2 τάξης σε ρόλο δημοσιογράφου αναλαμβάνουν να πάρουν συνέντευξη από τους θαμώνες του Κ.Α.Π.Η. της συνοικίας μας μαθαίνοντας πολύτιμες πληροφορίες για την ιστορία της. (Υπεύθυνη εκπ/κός κ. Γιώτσα Θεολογία).

Οι μαθητές των Δ΄, Β ΄και Α΄ τάξεων χωρισμένοι σε ομάδες τοποθετούν πινακίδες προστασίας καθαριότητας όλων των χώρων της πλατείας από τα απορρίμματα των ζώων συντροφιάς, με ιδιαίτερη φιλοζωική συνείδηση. (Υπεύθυνοι εκπ/κοί: κ. Γκανάβα Θεοδώρα, Τζομπανάκη Αικατερίνη, κ. Σκύφτα Σταυρούλα, κ. Γαλάτου Ελευθερία, κ. Σκουράλη Αλεξάνδρα και κ. Αρσενοπούλου Κατερίνα).

Τέλος οι μαθητές της Γ΄ τάξης αναλαμβάνουν να καθαρίσουν τον χώρο της πλατείας από τυχόν απορρίμματα με απώτερο σκοπό να αποκτήσουν όλοι μικροί και μεγάλοι συνείδηση αγάπης και προστασίας του περιβάλλοντος. (Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί κ. Νταφούλη Κωνσταντίνα και Ζάνη Σπυριδούλα).

Μια εκπαιδευτική επίσκεψη με πολλές και πολυδιάστατες δραστηριότητες φιλοζωικές και οικολογικές που δεν θα μπορούσε να μην περιέχει ως επιβράβευση των μαθητών /τριών δραστηριότητες αθλητικού και ψυχαγωγικού ενδιαφέροντος.

Η Διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε τους μαθητές/τριες για την υπευθυνότητα που χαρακτήριζε η στάση και συμπεριφορά τους αλλά και για τη σπουδαιότητα και χρησιμότητα των δράσεών τους.