4η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή
Ελληνογαλλική εβδομάδα στο 16ο Δημ. Σχολείο

Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου οι μαθητές των Ε' και ΣΤ' τάξεων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διαδικτυακά τη Γαλλίδα παραολυμπιονίκη στην ιππασία, Chiara Zenati και την Alexandra Saint-Pierre, παραολυμπιονίκη στην επιτραπέζια αντισφαίριση. Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας στο πλαίσιο της Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Ελληνογαλλικής εβδομάδας που διοργανώνεται από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και τη Γαλλική Πρεσβεία στην Αθήνα.

Η Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, φιλοδοξούν με αυτόν τον τρόπο να αναδείξουν τους ισχυρούς δεσμούς που ενώνουν τις δύο χώρες και να τιμήσουν τις αξίες του Ολυμπιακού Ιδεώδους: φιλία, σεβασμός και αριστεία.

Ο Γάλλος συγγραφέας και παιδαγωγός Pierre Coubertin, Πέτρος Κουμπερτέν ήταν ο πρωτεργάτης και εμπνευστής της αναβίωσης των Ολυμπιακών αγώνων. Θεωρούσε ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ των διάφορων πολιτισμών.

Η Chiara Zenati μας μίλησε για τη ζωή της και απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών. Μας είπε ότι αγαπά πολύ το άθλημα που κάνει και ότι αυτό έδωσε νόημα στη ζωή της. Συμπλήρωσε λέγοντας πως ο άνθρωπος θα πρέπει να βάζει στόχους στη ζωή του και να προσπαθεί να τους πετύχει, να αγωνίζεται με επιμονή και υπομονή. Έτσι συνηθίζει να αυτοπειθαρχεί και να συνεργάζεται με τους άλλους. Στην προσπάθεια που κάνει έχει πάντα δίπλα της την οικογένειά της.

Η Alexandra Saint-Pierre μας παρουσίασε τη ζωή της και μας μίλησε για την αγάπη της στην αντισφαίριση. Ένα ατύχημα που είχε στην παιδική της ηλικία την καθήλωσε σε αναπηρικό καροτσάκι αλλά δεν απογοητεύτηκε, δεν παραιτήθηκε και στέφθηκε ολυμπιονίκης! «Σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να τα παρατήσω» μας είπε! «Η οικογένειά μου είναι πάντα δίπλα μου.»

Και οι δύο μας τόνισαν πως οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι μια μεγάλη γιορτή!

Οι άνθρωποι σήμερα γυμνάζονται και αθλούνται είτε επειδή είναι επαγγελματίες σ΄ αυτό τον χώρο είτε από χόμπι είτε για λόγους υγείας για να ασκήσουν το σώμα τους.

Οι Ολυμπιακοί αγώνες στο Παρίσι το καλοκαίρι του 2024 φιλοδοξούν να είναι διαφορετικοί από τους άλλους! Οι αξίες που θα προβάλλουν είναι σεβασμός στην διαφορετικότητα και στο περιβάλλον.

Η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα ευχαρίστησε την κ. Παπαποστόλου Αγαθή, εκπαιδευτικό γαλλικής γλώσσας, για την άψογη διοργάνωση όλης της δραστηριότητας.

4eOl

4eOl2