Οι μαθητές /τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων
στην «Παναγία των Παρισίων»

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το διαδραστικό, ροκ, Μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, «Η Παναγία των Παρισίων» του Βίκτωρος Ουγκώ, από την Παιδική Σκηνή Θεσσαλονίκης, στο Δημοτικό Ωδείο της πόλης μας.

«Η Παναγία των Παρισίων» είναι ένα από τα πιο πολυδιαβασμένα, αγαπημένα και διαχρονικά έργα του Βίκτωρος Ουγκώ, που μιλά για την αγάπη, τη φιλία, την ηθική, την ενσυναίσθηση, την αξία της διαφορετικότητας και τη δύναμη της αποδοχής της, καταγγέλλοντας τις αυθαιρεσίες της εξουσίας και τις κοινωνικές διακρίσεις.

Πρωταγωνιστής του έργου, είναι ο περίφημος καθεδρικός ναός της Παναγίας των Παρισίων, στη σκιά του οποίου διαδραματίζεται η ιστορία του δύσμορφου κωδωνοκρούστη Κουασιμόδου, της όμορφης τσιγγάνας Εσμεράλδας και των υπόλοιπων ηρώων, που έχουν ζωγραφιστεί με εξαίσιες πινελιές από τη φλογερή και συνάμα χαριτωμένη πένα του μεγάλου συγγραφέα.

Πρόκειται για μια ιστορία που περιγράφει τα κακώς κείμενα του Μεσαίωνα και αγγίζει έννοιες πανανθρώπινες, οι οποίες θυμίζουν τη σκληρότητα και τη βία της σημερινής εποχής.

Ήταν μια παράσταση γεμάτη χιούμορ, μουσική, τραγούδι και χορό. Οι μαθητές/τριές μας έφυγαν χαρούμενοι και κατενθουσιασμένοι αλλά και προβληματισμένοι για τα όσα συνέβαιναν και συμβαίνουν σήμερα στην κοινωνία μας.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων(Ε΄1, Ε΄2, ΣΤ΄1, και Στ΄2) αντίστοιχα: κ. Μπουργάνη Γεωργία, κ. Παύλου Βάια, κ. Οικονόμου Αλέξιος και κ. Αναγνωστόπουλος Νικόλαος, καθώς και η διοργανώτρια της επίσκεψης και υπεύθυνη της διδασκαλίας της γαλλικής γλώσσας κ. Παπαποστόλου Αγαθή.

PanPar1

PanPar3