Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024
στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024, Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, το σχολείο μας συμμετείχε με μια σειρά δράσεων που ενίσχυσαν την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας στην προαγωγή της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου. Η εκδήλωση περιελάμβανε αρχικά μια ενδιαφέρουσα διαδραστική διαδικτυακή παρουσίαση του SaferInternet4Kids.gr, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (ITE), κατά την οποία το σχολείο μας συμμετείχε με πρωτοβουλία της Διευθύντριας του σχολείου κ. Δραγατογιάννη, μαζί με άλλα 260 περίπου σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε' και ΣΤ' τάξης μαζί με τους δασκάλους των τμημάτων κ. Αναγνωστόπουλο Νίκο, κ. Οικονόμου Αλέξη, κ. Γιώτσα Θεολογία, κ. Μπουργάνη Γεωργία καθώς και τους κ. Στεργίου Γρηγόριο (Πληροφορική) και κ. Μπελόγια Εύη (Αγγλικά), ενημερώθηκαν για το πως μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πως να προάγουν την ισότητα και πως να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συμμετείχαν ενεργά σε συζητήσεις για τους κινδύνους και τις προληπτικές πρακτικές των ψηφιακών τεχνολογιών.

Στη συνέχεια, ο κ. Απόστολος Καψάλης, Υπαστυνόμος του Συνδέσμου της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρισας, παρείχε πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με τους κινδύνους, την ασφαλή χρήση και τον τρόπο προστασίας στον κυβερνοχώρο. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να καταθέσουν ερωτήσεις και να ανταλλάξουν απόψεις με τον κ. Καψάλη, τον οποίο ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πολύτιμη και πολύ ενδιαφέρουσα εισήγησή του.
Η δράση αυτή αποτελεί μέρος της συνολικής προσπάθειάς μας για τη δημιουργία ενός ασφαλούς περιβάλλοντος και δεσμευόμαστε να συνεχίσουμε τις προσπάθειές μας για ένα ασφαλές και υπεύθυνο διαδικτυακό περιβάλλον.

SID2024