«Η Ρακωδία των Σκουπιδιών»
από το Συνεργείο Μουσικού Θεάτρου Λάρισας

Μια τρυφερή ιστορία με ιδιαίτερα ποιοτικό κείμενο, ζωντανούς διαλόγους γεμάτους χιούμορ, χαρούμενη μουσική, έντονη κίνηση και πολύ παιχνίδι, με ευρηματικότητα και ευαισθησία, αποτελεί έναν ιδανικό και ευχάριστο τρόπο μετάδοσης περιβαλλοντικών και ανθρωπιστικών μηνυμάτων για μικρούς και μεγάλους.

Αυτή την εξαιρετική θεατρική παράσταση με τίτλο: «Η Ρακωδία των σκουπιδιών» από το Συνεργείο Μουσικού Θεάτρου Λάρισας (SMouTh) είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024, στο αμφιθέατρο του 33ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας βίωσαν αυτή την εμπειρία της θεατρικής τέχνης απολαμβάνοντας, διασκεδάζοντας, συμμετέχοντας και κρατώντας στη σκέψη τους, την κυρίαρχη διαπίστωση των ηρώων της ιστορίας μας, που άγγιξε τον εσωτερικό τους κόσμο: «Όλοι χρειαζόμαστε κάποιον να μας χρειάζεται». Στο τέλος της παράστασης εκτός από το θερμό χειροκρότημα οι μικροί μαθητές μας πρόσφεραν ευγενικά και με θαυμασμό από ένα λουλούδι στους συντελεστές της.

Τους μαθητές συνόδευσαν η Διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων αντίστοιχα: κ. Σκουράλη Αλεξάνδρα, κ. Αρσενοπούλου Κατερίνα, κ. Σκύφτα Σταυρούλα, κ. Λουλούδη Γεωργία, κ. Γαλάτου Ελευθερία κ. Νταφούλη Κωνσταντίνα, κ. Γκανάβα Θεοδώρα, κ. Τζομπανάκη Κατερίνα.

rak1

rak2