Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εορταστικές εκδηλώσεις την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, αφιερωμένες στους Τρεις Ιεράρχες, προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων. Αρχικά οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, με τη σημαία, τη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεία λειτουργία και την αρτοκλασία στον ιερό ναό του Προφήτη Ηλία με υποδειγματική ευλάβεια και κατάνυξη.

Στη συνέχεια, επιστρέφοντας στο σχολείο υλοποιήθηκαν δράσεις στην αίθουσα προβολών και στις αίθουσες των τμημάτων ξεχωριστά και ανά τάξεις, όπου τονίστηκε η σπουδαιότητα και η διαχρονικότητα του βίου, των έργων και των λόγων των Αγίων. Πραγματοποιήθηκαν προβολές βίντεο, διαλογικές συζητήσεις για τον βίο των αγίων και τη συμβολή τους στα γράμματα. Φτιάχτηκαν κατασκευές και ζωγραφιές. Διατυπώθηκαν και απαντήθηκαν ερωτήσεις. Απόλαυσαν δε τα ψηφιακά κουΐζ.

Ευχή όλων μας οι τρεις μεγάλοι Πατέρες, ο Βασίλειος ο Μέγας, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, να καθοδηγούν και να φωτίζουν κάθε βήμα μαθητών και δασκάλων.

Treis Ierarxes