Ομιλία του Συμβούλου Εκπαίδευσης στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε μια επιτυχημένη εκδήλωση με καλεσμένο τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης Λάρισας κύριο Σωτηρίου Απόστολο σε μία ομιλία με τίτλο «Η Εμπλοκή των Γονέων στην Εκπαίδευση: τρόποι και συνέπειες».

Η Διευθύντρια, κυρία Δραγατογιάννη Παναγιώτα, υποδέχθηκε τους γονείς μαζί με τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης και τόνισε ότι με τη συνάντηση αυτή ενισχύεται η συνεργασία μεταξύ σχολείου – οικογένειας και αποτελεί θεμέλιο για την επιτυχημένη εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών.

Ο κύριος Σωτηρίου, σε μια εμπνευσμένη ομιλία, υπογράμμισε τη σημασία της ενεργής συνεργασίας για τη δημιουργία ενός θετικού περιβάλλοντος μάθησης και ανέδειξε την καθοριστική σημασία της συνεργασίας μεταξύ σχολείου και γονέων για την επίτευξη της ψυχοκοινωνικής ευημερίας των παιδιών. Επισήμανε πρακτικές προσεγγίσεις για την ενθάρρυνση της συμμετοχής των γονέων στην εκπαιδευτική πορεία των παιδιών τους, ενώ παράλληλα ανέδειξε τις συνέπειες αυτής της εμπλοκής στην ακαδημαϊκή και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών.

Η εκδήλωση έκλεισε με τη δέσμευση του σχολείου για συνεχή συνεργασία με τους γονείς προς όφελος των μαθητών. Οι παρευρισκόμενοι αντάλλαξαν απόψεις και προτάσεις, ανοίγοντας έναν διάλογο για τη βελτίωση της συνεργασίας μεταξύ σχολείου και γονέων προωθώντας έτσι μια στενότερη και αποδοτική συνεργασία.

symv1

symv2