Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία
Η Ε΄ τάξη στο 1ο Ειδικό Σχολείο Λάρισας (ΔΑΔ)

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λάρισας (ΔΑΔ) άνοιξε τις πύλες του την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου στην κοινωνία της Λάρισας και υποδέχτηκε φορείς και μαθητές σχολείων για να γνωρίσουν και να ενημερωθούν για τους συνανθρώπους μας με διάφορες αναπηρίες.

Επισκέφτηκαν το σχολείο 300-350 μαθητές και μαθήτριες μεταξύ αυτών και η Ε΄ Τάξη (Ε΄1 και Ε΄2) του σχολείου μας. Οι μαθητές κι οι μαθήτριές του ΔΑΔ ήρθαν σε αλληλεπίδραση με τους καλεσμένους συμμετέχοντας σε κοινές δράσεις. Όλη η δράση αποσκοπούσε στην ανάδειξη των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία και την εξοικείωση της κοινότητας με τη διαφορετικότητα.

Συγκεκριμένα υπήρχαν 4 σταθμοί ενσυναίσθησης.

Η πρώτη στάση αφορούσε άτομα με διαταραχές του φάσματος του αυτισμού. Ενημερωθήκαμε για τα χαρακτηριστικά των παραπάνω παιδιών. Είδαμε και εξοικειωθήκαμε με εκπαιδευτικά υλικά που χρησιμοποιούν τα παιδιά με αυτισμό.

Ο δεύτερος σταθμός αφορούσε προβλήματα όρασης. Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την χρήση του ειδικού μπαστουνιού και περπάτησαν μια διαδρομή, είτε ως τυφλοί είτε ως συνοδοί που έπρεπε να καθοδηγήσουν. Μια άλλη δράση ήταν με κλειστά μάτια να αντιληφθούν τι πιάνουν.

Η τρίτη στάση αναφερόταν σε άτομα με κινητικά θέματα. Οι μαθητές έκαναν χρήση του αναπηρικού αμαξιδίου, περπάτησαν με αυτό και προσπάθησαν να ρίξουν βολές για να βάλουν καλάθι. Επιπλέον, έπαιξαν βόλεϊ καθιστοί προκειμένου να προσομοιώσουν τις συνθήκες με αυτές των ατόμων που υστερούνται των άκρων.

Ο τελευταίος σταθμός αφορούσε δράσεις που αναφέρονται σε άτομα με προβλήματα ακοής. Τα παιδιά σχημάτισαν το ονόματά τους με την νοηματική γλώσσα, έπαιξαν ένα παιχνίδι χειλανάγνωσης και τραγουδήσαμε από κοινού ένα τραγούδι με τη βοήθεια της νοηματικής γλώσσας.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε όλες τις δράσεις με ιδιαίτερη υπευθυνότητα και έντονη ενσυναίσθηση.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν η Διευθύντρια του Σχολείου μας κ. Παναγιώτα Δραγατογιάννη και οι δασκάλες των τμημάτων (Ε΄1 και Ε΄2 ) κ. Γεωργία Μπουργάνη και κ. Θεολογία Γιώτσα αντίστοιχα και η κ. Φουρκιώτη Μαρία, υπεύθυνη στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας. Μάλιστα οι Διευθυντές των δυο σχολείων υποσχέθηκαν να διευρύνουν τη συνεργασία τους και με άλλες δράσεις αλληλεπίδρασης για εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Da1

Da3