Η Δ΄ τάξη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου μας, στον χώρο του Αλκαζάρ, και παρακολούθησαν μάθημα οδικής συμπεριφοράς και οδικής ασφάλειας με υπεύθυνη την κ. Ευαγγέλου Εύη.

Την τιμητική τους είχαν τα ποδήλατα! Και η ποδηλατάδα άρχισε... Η εμπειρία της, για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας, μοναδική και συγχρόνως πολύ διασκεδαστική. Απόλαυσαν τη βόλτα φορώντας τα κράνη και οδηγώντας σύμφωνα με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ) και τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας. Στόχος του προγράμματος είναι να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διαμορφώσουν υπεύθυνη συμπεριφορά σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής και να κατανοήσουν τη σημασία του κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

Το τρενάκι του Αστικού ΚΤΕΛ Λάρισας με το οποίο μετακινήθηκαν από και προς το σχολείο ήρθε κι αυτό να προσθέσει ενθουσιασμό και χαρά.
Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί των τμημάτων κ. Γκανάβα Θεοδώρα και κ. Τζομπανάκη Αικατερίνη οι οποίες ευχήθηκαν στους μικρούς ποδηλάτες πολλές, καλές και ασφαλείς διαδρομές.

PKAgog1

PKAgog2