Η γιορτή της Επετείου του Πολυτεχνείου-Νοέμβρης 1973
στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 γιορτάσαμε την επέτειο των 50 χρόνων από την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης (Ε΄1 και Ε΄2), και η χορωδία των μαθητών της Στ΄ τάξης (Στ΄1 και Στ΄2), μας παρουσίασαν το αφιέρωμα στη γιορτή της Δημοκρατίας, μέσα σε κλίμα συγκίνησης και σεβασμού στον αγώνα των φοιτητών, των «ελεύθερων αγωνιζόμενων Ελλήνων».

Μια εξέγερση που αποτελεί κορυφαία στιγμή αντίστασης του ελληνικού λαού κατά της δικτατορίας. Με τα ηχητικά ντοκουμέντα, τα βίντεο, τις απαγγελίες, τα δρώμενα και τα τραγούδια οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, μας μετέφεραν πολύ παραστατικά στον παλμό των ημερών του Νοέμβρη του 1973. Τονίζοντας τη διαχρονική αξία της εξέγερσης των φοιτητών για τη διεκδίκηση της δημοκρατίας, του πολιτεύματος της ειρήνης, του πολιτισμού και της προόδου. Γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές, τους χειροκρότησαν θερμά. Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε όλους τους συντελεστές της γιορτής. Τους μαθητές /τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων, την κ. Μπουργάνη Γεωργία (Ε΄1), την κ. Γιώτσα Θεολογία (Ε΄2), τη μουσικό κ. Μεταξιώτη Σοφία, τον θεατρολόγο κ. Μπάκα Παναγιώτη τον εικαστικό κ. Ροδοβίτη Ιωάννη για τη συμβολή τους στο εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Αυτά τα δέντρα δε βολεύονται με λιγότερο ουρανό,
αυτές οι πέτρες δε βολεύονται κάτου απ' τα ξένα βήματα,
αυτά τα πρόσωπα δε βολεύονται παρά μόνο στον ήλιο,
αυτές οι καρδιές δε βολεύονται παρά μόνο στο δίκιο.

(Γιάννης Ρίτσος-Ρωμιοσύνη)

17N1