26 Σεπτεμβρίου 2023 - Eυρωπαϊκή ημέρα γλωσσών

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Γενικός στόχος της είναι η ενθάρρυνση και η διατήρηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας της Ευρώπης. Επιδιώκει επίσης να διευρύνει το φάσμα των γλωσσών που μαθαίνουν οι άνθρωποι στη ζωή τους, με σκοπό να αναπτυχθούν οι γλωσσικές τους δεξιότητες και να ενισχυθεί η διαπολιτισμική κατανόηση. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια ευκαιρία για τον εορτασμό όλων των γλωσσών της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων των μειονοτικών γλωσσών και των γλωσσών των μεταναστών.

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ' τάξης του σχολείου μας γιόρτασαν την ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών,
με μια μικρή καθυστέρηση λόγω των καιρικών συνθηκών, δημιουργώντας οι μεν μαθητές της ΣΤ΄ τάξης το δένδρο της πολυγλωσσίας - σχεδίασαν φύλλα και αφού τα ζωγράφισαν έγραψαν τις 5 λέξεις: καλημέρα, τι κάνεις, ευχαριστώ, ναι, όχι, σε 14 γλώσσες- οι δε μαθητές της Ε' Τάξης δημιούργησαν ένα συννεφόλεξο με τις πρώρες τους λέξεις στα Γαλλικά.

Υπεύθυνη εκπ/κός

Παπαποστόλου Αγαθή