HALLOWEEN

Το Halloween είναι έθιμο του εξωτερικού που γιορτάζεται τη νύχτα της 31ης Οκτωβρίου, παραμονή της γιορτής των Αγίων Πάντων για τους καθολικούς. Οι ρίζες του προέρχονται από το αρχαίο Κέλτικο φεστιβάλ με το όνομα Samhain, στο οποίο όσοι συμμετείχαν άναβαν φωτιές και φορούσαν στολές με σκοπό να απωθήσουν τα κακά πνεύματα. Τον 8ο αιώνα ο Πάπας Γρηγόριος ΙΙΙ όρισε την 1η Νοεμβρίου του κάθε έτους ως ημέρα απόδοσης φόρου τιμής σε όλους τους Αγίους. Η παραμονή της ημέρας αυτής ονομάστηκε Hallows Eve και στη συνέχεια μετονομάστηκε στο σήμερα γνωστό σε όλους μας Halloween.

Το σήμα κατατεθέν αυτής της γιορτής είναι τα φαναράκια φτιαγμένα από κολοκύθες πάνω στις οποίες χαράζουν ανθρώπινα χαρακτηριστικά άλλοτε πιο αστεία και άλλοτε πιο τρομακτικά. Για τους καθολικούς η 1η Νοεμβρίου είναι αργία για όλους και είναι η ημέρα των ψυχών. Πάνε στα μνήματα και αφήνουν χρυσάνθεμα στους νεκρούς. Για κάποιους συμβολίζει το πέρασμα από τη ζωή στο θάνατο.

Μικροί και μεγάλοι ντυμένοι με τρομακτικές στολές πηγαίνουν στα σπίτια για να μαζέψουν λιχουδιές και κεράσματα με τη γνωστή ατάκα:

''Des bonbons οu un sort?'' στα Γαλλικά,
Φάρσα ή κέρασμα? στα Ελληνικά.

Tα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να γιορτάζεται ολοένα και περισσότερο και στην Ελλάδα, κάτι ανάμεσα σε απόκριες και κάλαντα. Στη Ελλάδα γιορτάζεται με πάρτυ όπου οι θαμώνες πηγαίνουν μασκαρεμένοι καθώς και με προβολές ταινιών τρόμου. Τα τελευταία χρόνια το Halloween έχει μπεί και στη ζαχαροπλαστική.

Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄τουσχολείου μας στο μάθημα των Γαλλικών γιόρτασαν το Halloween ζωγραφίζοντας κολοκύθες, μάγισσες, φαντασματάκια και τρώγοντας καραμέλες που τους πρόσφερε η κυρία τους των Γαλλικών κ. Παπαποστόλου Αγαθή.

Hallow1