ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΤΟΥ 16ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η 3ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με θέμα: «Καλλιέργεια Δεξιοτήτων του 21ου αιώνα» την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας με εισηγήτριες :

κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα: «Δεξιότητες του 21 ου αιώνα και Εργαστήρια Δεξιοτήτων» 13:30 - 14:30
κ. Μπελόγια Παρασκευή: «eTwinning & Eργαστήρια Δεξιοτήτων: Συνεργατικές Δράσεις για την Καλλιέργεια Γνώσεων, Δεξιοτήτων και Ικανοτήτων» 14:30 - 15:30
κ. Φουρκιώτη Μαρία: «Ειδικές δεξιότητες στο Τμήμα Ένταξης» 15:30 - 16:30

και στόχους:
• τη διάκριση των ήπιων δεξιοτήτων και των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα από τις σχολικές δεξιότητες
• την αναγνώριση των ειδικών δεξιοτήτων των μαθητών του τμήματος ένταξης και τον τρόπο λειτουργίας του τμήματος.
• την εξοικείωση με τις βασικές έννοιες και τον τρόπο που θα ενταχθούν και θα υλοποιηθούν στο σχολείο τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.
• την αναγνώριση του περιεχόμενου των τεσσάρων θεματικών αξόνων των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.
• την επιλογή της κατάλληλης παιδαγωγικής μεθοδολογίας προαγωγής των δεξιοτήτων.
• την αξιοποίηση του e twinning στα εργαστήρια δεξιοτήτων.

Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε τις εισηγήτριες για τις ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές παρουσιάσεις τους, καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς για τη καθολική συμμετοχή τους στην επιμόρφωση.

Banner-Εργαστήρια-Δεξιοτήτων16

Ep1pic1