Άσκηση σεισμού στο σχολείο μας

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 η πρώτη από τις προγραμματισμένες ασκήσεις εκκένωσης σε περίπτωση σεισμού στο σχολείο μας.
Σκοπός της άσκησης είναι η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισμού εκπαιδευτικών και μαθητών, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σεισμού.

Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς που ανταποκρίθηκαν άριστα και συντονισμένα, με γνώση, σύνεση και ψυχραιμία, όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση τού Σεισμικού Κινδύνου του Σχολείου μας. Σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες τού Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.)
Ανάλογες ασκήσεις ετοιμότητας για την περίπτωση σεισμού είναι προγραμματισμένο να πραγματοποιηθούν και άλλες κατά τη διάρκεια τής σχολικής χρονιάς.

Seismos1

Seismos2