ΑΣΤΡΟΒΡΑΔΙΑ-ΑΣΤΡΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ 16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

star1

star2

Το βράδυ της Δευτέρας 17 Μαΐου 2016 στον προαύλιο χώρο του Σχολείου οι μαθητές των Δ΄, Ε΄, και Στ΄ τάξεων και οι γονείς τους, παρακολούθησαν μία θεωρητική εμπεριστατωμένη παρουσίαση του σύμπαντος και στη συνέχεια ακολούθησε αστροπαρατήρηση με τρία τηλεσκόπια, που τοποθέτησε στην αυλή ο υπεύθυνος του Δημοτικού Αστεροσκοπείου Λάρισας. Όλοι οι παρευρισκόμενοι απήλαυσαν την καταπληκτική θέα της Σελήνης, του Κρόνου, της Μικρής και Μεγάλης Άρκτου καθώς επίσης και άλλων αστρικών σχηματισμών. Ο Δ/ντής του Σχολείου κ. Ηλίας Θεοδώρου και ο Σύλλογος διδασκόντων ευχαριστεί θερμά τους: κ. Πάνο Σάπκα Αντιδήμαρχο πολιτισμού και επιστημών, την κ. Μπαξεβάνου Σταυρούλα Δ/ντρια της Δ/νσης Αθλητισμού-Πολιτισμού και Κοινωνικής Πολιτικής, κ. Χουϊνάβα Ιωάννη αστροφυσικό-εργαζόμενο στο Δημοτικό Αστεροσκοπείο Λάρισας και τον κ. Θεοχάρη Δημήτριο μέλος της αστροπαρατηρησιακής ομάδας Λάρισας για την εθελοντική του προσφορά στην εκδήλωση.