Επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας
με τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης κ. Σωτηρίου Απόστολο

Η σχολική χρονιά 2024-25 άρχισε με την επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς των 32ου Δημ. Σχολείου και του Δημ. Σχολείου Τερψιθέας που διοργάνωσε ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ. Σωτηρίου Απόστολος και πραγματοποιήθηκε στη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 9:00΄-12:00΄.

Το θέμα της επιμόρφωσης ήταν: «Διαχείριση συμπεριφοράς στην τάξη: ανάλυση κοινών λαθών και αναζήτηση πρακτικών πρόληψης»

Ο εισηγητής του θέματος έθεσε τα παρακάτω ερωτήματα για προβληματισμό στους εκπαιδευτικούς:

Είναι η συμπεριφορά προϋπόθεση για μάθηση, είναι θέμα γνώσης, είναι οι εκπαιδευτικοί μοναδικοί διαχειριστές στην τάξη τους;

Η συζήτηση ξεκίνησε και μέσα από έναν γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο ακολούθησαν τα συμπεράσματα. Δημιουργούμε την τάξη σε έναν ευχάριστο τόπο συνάντησης για τους μαθητές μας. Η πρόληψη, ο συντονισμός, η εποπτεία, η ενεργοποίηση, η οργάνωση της ατομικής εργασίας είναι απαραίτητα για την επιτυχία του έργου μας. Φροντίζουμε: ''να ακούμε τις φωνές που μας ξεκουφαίνουν''

Η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα ευχαρίστησε θερμά τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης για τη διοργάνωση της επιμόρφωσης και τους εκπαιδευτικούς για την παρουσία τους.

symv1