Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Την Πέμπτη, 4 Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, στην τάξη μας, τη Β΄2 τάξη διαβάσαμε το διαδικτυακό παραμύθι με τίτλο:
«Η ζωή... αλλιώς» https://www.youtube.com/watch?v=qy3nFEmoslw

«Μια φορά κι έναν καιρό σε μια μικρή παραθαλάσσια και διάσημη πόλη ζούσαν κάποια πανέμορφα, πανέξυπνα, πλούσια, δυναμικά και επιτυχημένα Σκυλιά! ...... και είχαν πάντα μαζί τους τα αγαπημένα τους Ανθρωπάκια, όλα ράτσας ......»

Πώς θα ήταν η ζωή μας αν ήμασταν εμείς κατοικίδια ζωάκια; Πώς θα θέλαμε να μας φέρονται οι ιδιοκτήτες μας, ο σκύλος ή η γάτα; Αν κάποτε μας βαριόταν θα θέλαμε να μας παρατήσουν στον δρόμο ή σε ένα χωράφι; Πόσο δύσκολη θα γινόταν τότε η ζωή μας;
Πραγματικά θα ήταν πολύ δύσκολη!! Γιατί λοιπόν κάνουμε κάτι τόσο κακό στους φίλους μας τα ζωάκια;
Μ΄ αυτές τις σκέψεις και ανησυχίες πήραμε χαρτί και χρώματα και ζωγραφίσαμε. Και να το αποτέλεσμα!! Υπέροχο!!

Ας διαδώσουμε όλοι μας το μήνυμα της ημέρας. Κανένα ζωάκι πια, αδεσποτάκι. Ας υπάρχει μια φιλική αγκαλιά για το καθένα.
Ας προσπαθήσουμε όλοι για την προστασία των αδέσποτων ζώων.