''Δόντια γερά, παιδιά με χαμόγελα πολλά!!!''

Ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα με τίτλο: «Δόντια γερά» είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι μικροί μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας με θέμα την προστασία και τη φροντίδα της στοματικής υγιεινής, την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 στα πλαίσια παρακολούθησης δράσεων και παρεμβάσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού προγράμματος αγωγής υγείας του Υπουργείου Υγείας.

Τα ''πρωτάκια'' μας με μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό άκουσαν τις χρήσιμες συμβουλές των οδοντιάτρων τόσο για την περιποίηση της στοματικής κοιλότητας όσο και για τη σωστή διατροφή που θα πρέπει να ακολουθήσουν ώστε να έχουν γερή οδοντοστοιχία χωρίς προβλήματα.

Με ιδιαίτερη προσοχή παρακολούθησαν την επίδειξη του ορθού τρόπου βουρτσίσματος των δοντιών με προπλάσματα της στοματικής κοιλότητας και συμμετείχαν όλα με μεγάλη προθυμία όταν τους δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουν και τα ίδια σε αυτά.

Η χαρά τους απογειώθηκε όταν μοιράστηκαν σε όλους οδοντόβουρτσες.

Τέλος, παράλληλα έγινε και ενημέρωση για την προστασία των μαθητών και μαθητριών από τα κουνούπια.