Αναβίωση αποκριάτικων εθίμων στο σχολείο μας

Γιορτάσαμε και φέτος την Αποκριά στο σχολείο μας. Ξεκινήσαμε από την Τσικνοπέμπτη με το παραδοσιακό σουβλάκι, αγαπημένο και καθιερωμένο έθιμο για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Στη συνέχεια καθ΄ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας περιμένοντας την Κυριακή της Τυρινής, σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας, οι μαθητές μας συζήτησαν με τις/τους δασκάλες/ους τους και γνώρισαν τα έθιμα του τόπου μας, τα μασκαρέματα, τον βλάχικο γάμο, τη χάσκα, την Κυριακή της συγχώρησης, το γαϊτανάκι, το πέταγμα του χαρταετού και τη σημασία του, τα κούλουμα.

Το αποκριάτικο ξεφάντωμα κορυφώθηκε την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 το τελευταίο δίωρο στο προαύλιο του σχολείου μας με σύμμαχο τον καλό καιρό. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης με την καθοδήγηση της γυμνάστριας κ. Λουλούδη Γεωργίας έπλεξαν το γαϊτανάκι χορεύοντας παραδοσιακά τραγούδια προμηνύοντας τον ερχομό της άνοιξης και της αναγέννησης της φύσης. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριές μας χόρεψαν το παραδοσιακό τραγούδι "τα κουκιά". Και το γλέντι συνεχίστηκε με μαθητές και δασκάλους με καλαματιανό χορό, χορό στα τρία και άλλους χορούς ελληνικούς και ξένους. Το κέφι και η χαρά μαθητών και εκπαιδευτικών διάχυτη. Με χαρούμενη διάθεση ευχήθηκαν όλοι Χρόνια πολλά και Καλή Σαρακοστή!!!